Co z tym stresem?
Zapewne nie jeden raz myślałaś jak wyeliminować stres ze swojego życia. Prawda jednak jest taka, że można go tylko ograniczać. Można uczyć się odpowiednio na stres reagować i umiejętnie go rozładowywać, ale wyeliminować się nie da. Stres jest nieodłącznym elementem naszego życia.
Stres to nadmierna reakcja organizmu na wydarzenie, które zakłóca jego równowagę, mocno go obciąża lub w ogóle przekracza nasze zdolności do poradzenia sobie z nim. Stresory mogą mieć różny ciężar gatunkowy. Mogą to być sytuacje, z którymi borykamy się niemal codziennie np. spóźnienie na autobus, po dziecko do przedszkola, zakupy w pośpiechu, przebita opona, nieporozumienie z przełożonym czy współpracownikiem. Jednak powszechność i duża częstotliwość tych sytuacji może stać się problematyczna. Kolejną grupą stresorów są tzw. zmiany życiowe, zarówno pozytywne jak i negatywne, np. zawarcie związku małżeńskiego, narodziny dziecka, rozwód, zmiana pracy, szkoły, śmierć osoby bliskiej. Do kolejnej grupy można zaliczyć dramatyczne wydarzenia oddziałujące zazwyczaj na wielu ludzi jednocześnie np. wojny, epidemie, katastrofy naturalne czy zamachy terrorystyczne. Trauma towarzysząc tym ostatnim często skutkuje poważną chorobą psychiczną jaką jest zespół stresu pourazowego (Kaczmarska, 2016).
Silny i długotrwały stres hamuje i upośledza reakcje układu odpornościowego, natomiast krótki i łagodny stymuluje (Zimecki, 2004). Stres towarzyszy nam przez całe życie a nieumiejętne radzenie sobie ze stresem jest przyczyną wielu chorób somatycznych oraz psychicznych. Obecność stresu w naszym życiu jest nieunikniona, dlatego w dużej mierze, kluczowe jest, aby nauczyć się z nim żyć i umieć go skutecznie rozładowywać.
W ostatnich latach obserwuje się stały wzrost zachorowań na zaburzenia psychiczne (GUS, 2019d). Jednocześnie także występowanie niektórych chorób somatycznych takich jak choroby układu sercowo-naczyniowego, bóle głowy, migreny, zespół jelita drażliwego czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego wiązane jest ze stresem. Rozwój cywilizacyjny powiązany z uprzemysłowieniem i rozwojem technologii wpłynął negatywnie na styl życia wielu ludzi. Pośpiech, presja czasu, brak odpoczynku, „wyścig szczurów” w pracy, natłok obowiązków, to tylko niektóre przykłady z codziennego życia, wywołujące przewlekły stres. Długotrwały stres i bierne radzenie sobie z nim powodują kumulacje negatywnych emocji, a do krwi wydzielany jest nadmiar kortyzolu. Utrzymujący się dłużej taki stan prowadzi w większości przypadków do choroby (Kaczmarska, 2016).
Nie wszystkie sposoby radzenia sobie ze stresem uznawane są za prozdrowotne. Nie służą naszemu zdrowiu m.in. takie zachowania, w odpowiedzi na stres jak palenie tytoniu, nadmierne spożywanie alkoholu czy narkotyki.
Do uznanych prozdrowotnych elementów redukcji stresu codziennego należą:
- regularna aktywność fizyczna,
- sen,
- dobre kontakty z rodziną, przyjaciółmi,
- hobby,
- medytacja, metody relaksacyjne,
- a także pomoc terapeuty.
Bibliografia dostępna u autorki.