Skip to content

Zadzwoń Teraz: 575 596 466

Dieta dla diabetyka

Dieta dla diabetyka powinna odgrywać określoną rolę, a więc wyrównywać stężenie glukozy we krwi, wspierać utrzymanie prawidłowej masy ciała oraz kontrolować ciśnienie tętnicze. By tak się stało, diabetyk powinien zastosować się do zasad żywienia rekomendowanych dla osób chorujących na cukrzycę. Jakich produktów należy unikać, co to jest indeks glikemiczny, jak dbać o właściwą podaż witamin i minerałów?

Z pewnością pojawienie się choroby nastręcza wiele pytań dotyczących prawidłowej dla diabetyka diety. W Optima Diet w Warszawie oferujemy konsultację z dietetykiem, z którym możesz porozmawiać o korzystnym dla Ciebie planie żywieniowym, uwzględniającym indywidualne preferencje oraz  o zmianie kluczowych przy Twojej chorobie nawyków żywieniowych, a także tych dotyczących stylu życia. 

Pokażemy Ci jak skutecznie wprowadzać zmiany w życie, tak abyś poczuł się lepiej.

18

Dieta dla diabetyka – na co zwrócić uwagę?

Diabetycy powinni w swoje diecie zwrócić szczególną uwagę na produkty o niskim indeksie glikemicznym. Co to tak właściwie jest indeks glikemiczny? To wskaźnik, który procentowo określa tempo wzrostu poziomu glukozy we krwi po spożyciu porcji konkretnego produktu zawierającej 50 g węglowodanów przyswajalnych. IG dostarcza informacji, jak dany produkt spożywczy wpływa na poziom glikemii. Żywność o niskim indeksie glikemicznym to taka, w której IG nie przekracza 50. Właśnie takie produkty powinny być regularnie spożywane przez diabetyków. Te o średnim IG mogą być również jedzone, jednak nie codziennie, a raz na jakiś czas. W przypadku tych o wysokim IG zaleca się ich jedzenie sporadyczne. Dodatkowo, kiedy decydujemy się na produkty o średnim, czy nawet wysokim IG, duże znaczenie ma wielkość porcji oraz umiejętność skomponowania posiłku. Bardzo ważne jest trzymanie się tych zasad. Dlaczego? Ponieważ produkty posiadające wysoki IG są trawione zdecydowanie szybciej niż te o niskim IG. W efekcie dochodzi do gwałtownego skoku poziomu glikemii, a następnie do szybkiego wyrzutu insuliny przez co poziom glukozy we krwi zaczyna szybko spadać – uczucie sytości trwa więc niezbyt długo i zastępuje je silny atak głodu. Tak więc warto wyrobić sobie zdrowe nawyki żywieniowe, które gwarantują długofalowy sukces. Tego i wielu innych przydatnych rzeczy, np. jak powinna wyglądać dieta dla diabetyków, dowiesz się na konsultacji medycznej w Optima Diet. Zapraszamy diabetyków i nie tylko.

Inne Usługi

Wsparcie w chorobach układu sercowo-naczyniowego

Wsparcie w chorobach układu sercowo-naczyniowego

Alergie i nietolerancje pokarmowe

Alergie i nietolerancje pokarmowe

Analiza składu ciała metodą BIA

Analiza składu ciała metodą BIA

Skontaktuj się z nami już dziś i uzyskaj bezpłatną konsultacje dietetyczną Porozmawiajmy o tym, jak możemy Ci pomóc