Skip to content

Zadzwoń Teraz: 575 596 466

Dieta na tarczycę

18

Tarczyca jest organem, który pełni szereg niezwykle istotnych funkcji w naszym organizmie. Wydzielane przez tarczycę hormony regulują pracę niemal wszystkich komórek ciała. Tarczyca produkuje hormony wpływające m.in. na podstawową i całkowitą przemianę materii, na układ nerwowy, układ mięśniowy i gospodarkę wapniowo-fosforanową organizmu. W sytuacji chorób tarczycy niezbędne jest, oprócz leczenia farmakologicznego, prawidłowe odżywianie. Dobrze dobrana dieta na tarczycę korzystnie wpływa na przebieg, jak i skuteczność terapii. Konsultacja dietetyczna, czyli edukacja w kierunku planu doboru składników diety, nauki dobrych nawyków żywieniowych w przypadku zarówno niedoczynności, jak i nadczynności tarczycy, a także innych jej chorób, może okazać się kluczowa w przebiegu leczenia. Poprzez nauczenie się, jak powinna wyglądać dieta na tarczycę, czyli odpowiednie zbilansowanie posiłków, można poprawić samopoczucie i zdrowie. Pomożemy Ci to osiągnąć!

Indywidualnie dopasowana dieta na tarczycę

Co istotne, dieta na tarczycę zawsze musi być dopasowana indywidualnie do danej osoby. Może ona bowiem zmagać się z nadczynnością, jak i niedoczynnością tarczycy. W praktyce klinicznej najczęściej spotykanym zaburzeniem funkcjonowania tarczycy jest jej niedoczynność, w tym także niedoczynność tarczycy ze współistniejącą chorobą Hashimoto. Może też występować nadczynność tarczycy. W każdym z tych przypadków, zalecenia żywieniowe wspierające leczenie są zróżnicowane.

Podczas konsultacji dietetycznych z osobą, która zmaga się z jednym z wymienionych problemów, do jej sytuacji podchodzimy holistycznie – koncentrujemy się nie tylko na odpowiednim żywieniu, ale analizujemy również styl życia, rytm dobowy, czy poziom stresu.

Osoby, u których zdiagnozowano niedoczynność tarczycy, zmagają się m.in. z ogólnym osłabieniem, sennością, czy też zaparciami. Często obserwują też wzrost masy ciała. Natomiast przy nadczynności w zależności od stopnia nasilenia oprócz m.in. zwiększonej nerwowości, problemów z koncentracją i snem często obserwujemy przyspieszona perystaltykę jelit i biegunki. Osoby te mogą niezamierzenie wręcz chudnąć. Często potrzebują też diety lekkostrawnej.

Stąd tak istotne jest, aby ich dieta w chorobach tarczycy uwzględniała składniki odżywcze, witaminy i składniki mineralne, które okażą się pomocne w trwającym leczeniu i są dopasowane do potrzeb chorującego organizmu.

Dieta na tarczycę – kluczowe zalecenia żywieniowe

W diecie dla osób z niedoczynnością tarczycy ważne jest, aby zadbać m.in. o odpowiednią podaż białka, węglowodanów złożonych oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Istotne jest pokrycie zapotrzebowania na składniki mineralne takie jak jod, selen, żelazo i cynk oraz witaminy B12, D, C E oraz b-karoten. Ograniczamy też spożycie substancji wolotwórczych. Niezwykle ważne jest także utrzymywanie odpowiednich odstępów między przyjmowanymi lekami a posiłkami. (warto wtedy spożywać np. chude mięso drobiowe, ryby, ale i nabiał mleczny). Z kolei w przypadku nadczynności tarczycy wzrasta, a czasami nawet znacznie wzrasta zapotrzebowanie na energię, białko, witaminy antyoksydacyjne, witaminę B1 oraz wapń. składniki mineralne i witaminy – kluczowe jest, aby codzienna dieta była urozmaicona, dostarczała witaminę A, która obecna jest np. w jajkach, olejach rybnych i warzywach – marchwi, czy też papryce.

Badania naukowe jednoznacznie potwierdzają, że prawidłowa dietoterapia ma korzystny wpływ zarówno na przebieg, jak i skuteczność farmakoterapii, która jest podstawą leczenia chorób tarczycy.

Zapraszamy do skorzystania z naszego programu dietetycznego, który oferuje nie tylko elastyczne plany żywieniowe, ale także wsparcie w procesie zmiany nawyków żywieniowych. Dzięki naszemu programowi unikniesz efektu jojo i zyskasz pewność, że Twoja dieta na tarczycę jest dobrze zbilansowana i dostosowana do Twoich potrzeb. Aby uzyskać więcej informacji, zapraszamy do odwiedzenia naszej strony i skorzystania z naszych porad dietetycznych. Wierzymy, że każdy zasługuje na indywidualne podejście i profesjonalne wsparcie w drodze do zdrowego stylu życia.

Inne Usługi

Wsparcie w chorobach układu sercowo-naczyniowego

Wsparcie w chorobach układu sercowo-naczyniowego

Alergie i nietolerancje pokarmowe

Alergie i nietolerancje pokarmowe

Analiza składu ciała metodą BIA

Analiza składu ciała metodą BIA

Skontaktuj się z nami już dziś i uzyskaj bezpłatną konsultacje dietetyczną Porozmawiajmy o tym, jak możemy Ci pomóc