Sen – czy jest ważny?
Jedną trzecią życia przesypiamy. Czy sen jest dla nas ważny? Czy możemy z przeznaczonego na sen czasu dowolnie korzystać bez uszczerbku dla naszego zdrowia? Przecież często chodzimy późno spać, a rano musimy wcześnie wstać, bo zaczynamy pracę. Oglądamy do późna seriale na Netflixie, bo wcześniej nie było czasu na odpoczynek i relaks. Nieraz zarywamy nocki, aby nadrobić wszelkie zaległości z pracy, ze studiów czy z prac domowych. I wszystko dlatego, że wcześniej nie starczyło nam na to czasu. Jednak …
Sen jest fizjologiczną potrzebą człowieka i należy do potrzeb podstawowych. Jest istotny dla prawidłowej regeneracji fizycznej i psychicznej, wpływa na regulację hormonów, a także na proces odchudzania. Wykazano, że sen ma związek z ilością tkanki tłuszczowej w organizmie, im mniej snu tym więcej tkanki tłuszczowej i większe odczuwanie głodu (S Yi 2012, Benedict 2012).
Człowiek wyspany czuje się zregenerowany i wypoczęty. Sen to czas przeznaczony na regenerację układu nerwowego i ciała. Zbyt krótki sen negatywnie wpływa na samopoczucie i funkcje poznawcze. Badania wskazują, że za mała ilość snu to istotny czynnik ryzyka zachorowania na nadciśnienie (Gottlieb i in, 2006) oraz depresję (Roberts i Hao T.Duong, 2014).
Zarówno zbyt krótki sen, jak i zbyt długi, negatywnie wpływa na wrażliwość organizmu na insulinę. Zwiększa się tym samym ryzyko pojawienia cukrzycy typu 2 i otyłości (Cappuccio 2010, Beihl 2009).
Sen jest integralną częścią naszego życia, dlatego ważna jest zarówno jego ilość jak i jakość. Zgodnie z zaleceniami Narodowej Fundacji ds. Snu (NFS), aby polepszyć jakość snu należy:
- kłaść się spać i wstawać o tych samych godzinach przez wszystkie dni w tygodniu,
- ustalić sobie relaksujący rytuał przed snem np. kąpiel, czytanie, aby dać sobie czas na wyciszenie przed snem,
- dbać o codzienną aktywność fizyczną,
- wietrzyć sypialnię przed snem,
- zadbać o odpowiednią temperaturę w sypialni, brak hałasu, kojące oświetlenie,
- spać w ciemności,
- spać na wygodnym materacu i poduszce,
- nie pić alkoholu, kawy zwłaszcza przed snem,
- wyłączyć elektronikę przynajmniej 1 godz. przed snem.
Bibliografia dostępna u autorki.